Najlepsza Gra

Wydarzenia, komentarze, pomysły... Wszelkie dyskusje związane z RM.

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Glorion
Posty: 57
Rejestracja: 06 gru 2015, 17:04

Najlepsza Gra

Post autor: Glorion »

Witam :-)

Jakiś czas temu przeglądałem różne gry w RPG Makerze, te zrobione w VX jak i XP. Zauważyłem, że na polskiej scenie wiele gier to tzw ,,średniaki" chociaż moim (skromnym) zdaniem średniak to trochę za dużo powiedziane. Wiele gier choćby z Tsukuru Archive próbowałem ukończyć, ale tak wiały pustką, niedopracowaniem, niskim poziomem dialogów i mechaniki, że podchodziło to bardziej pod katorgę. Uważam RPG Makera za narzędzie, w którym można zrobić naprawdę porządną grę (szczególnie RPG), jednak wydaje mi się, że większość projektów jest robiona na odwal się albo przez niedzielnych twórców z niską wiedzą o prawdziwych grach RPG (bo jak setny raz zabijam nikczemnego króla demonów, który chce zniszczyć świat ze względu na swoją nikczemność i tylko mniej nikczemny główny bohater może zatrzymać tę nikczemność to mam wrażenie, że gdzieś już ten nikczemny wątek widziałem).

I tu mam pytanie do wszystkich użytkowników Gospody RM: Jaka gra na polskiej scenie RPG Makera najbardziej wam się podoba i dlaczego?

Odrazu odpowiem jaka gra najbardziej mi się podobała, a konkretniej był to Asgun (mam na myśli drugą część, chociaż pierwsza też była niezła). Jest to jedna z niewielu gier w której NAPRAWDĘ coś się dzieje i fabule udało się mnie zaskoczyć.
Obrazek
Niezapomniana Przygoda Tom 1
Informacja dla moderatorów:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Yoroiookami

GF 2019 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2017 - Dema (miejsce 1); GF 2015 - Pełne Wersje (miejsce 2); GF 2014 - Pełne Wersje (miejsce 3); GF 2010 - Gry (miejsce 2); GF Special III - Recenzje (zwycięstwo)
Posty: 679
Rejestracja: 02 wrz 2014, 12:45

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Yoroiookami »

Nie wiem czy 'średniaki' czy nie, ale to są gry które miały na mnie największy wpływ. :lol:
Shikima Kingdom, bo ma ciekawą (oryginalną) fabułę, barwne postaci i dużo zboczonych żartów. Nie jest to długa gra, ale nadrabia wszystkim innym. Przynajmniej według mnie. :I
Pustkowia Chaosu, jeżeli ktoś lubi wyzwania i nie przeszkadza mu brak fabuły. Walka w tej grze jest naprawdę bardzo dobrze zbalansowana, więc mi się grało z przyjemnością.
Dark Dawn to bardzo fajny symulator umierania. Jest w tym pewien urok. Do tego bardzo przyjemnie zwiedza się kolejne mapki. Systemu walki nie znoszę, ale ta gra mnie wciągnęła. :L
Amello Morello & Mr. Slime choć bardziej przypomina serial animowany do którego wychodzą odcinki co jakiś czas, to ma bardzo barwny świat. Do tego każda walka z bossem jest jedyna w swoim rodzaju. Jedyne co może odstraszyć, to ilość dialogów. Ale są przy tym zwykle śmieszne. <3
...

A pod względem rozbudowania, mechaniki itp. to chyba Kruk jest bardzo ładny. Tylko też niestety niezbyt długi. :>
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Vodun
Posty: 73
Rejestracja: 19 kwie 2010, 22:08

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Vodun »

Jeśli chodzi o polską scenę, dwa tytuły zajmują pierwsze miejsce:

Gromada może być tylko jedna. Grafika, ciekawy świat, mechanika oraz fabuła.

Parallel Worlds, duża z ciekawym światem, postaciami, wieloma mapami i trzema drogami jakimi można przejść grę.

ps. honorowe wyróżnienie, SpaceSave świat, wykonanie, tona zabawy i grafika!
Awatar użytkownika
Crashykk

GF 2022 - Pełne Wersje (msc. 1)(msc. 3) Dema (msc. 3); GF 2020 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2015 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2014 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE #1 (msc. 3); TAPE #2 (msc. 2); TASC 4 (msc. 3); TASC 6 (msc. 2)(msc. 2)
Posty: 722
Rejestracja: 16 gru 2011, 16:08
Lokalizacja: Kuj-Pom
Kontakt:

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Crashykk »

Dla mnie RPG Maker nie jest programem, w którym chcę grać w wielkie RPG z toną fabuły, postaci, fantastycznego świata itd. Jakbym chciał taką grę to bym po raz 3 kupił Wiedźmina. :roll:

Dlatego mnie głównie urzekł gry w stylu Kejbla czy Bez Nazwy (Prekiego). Sporo dobrego humoru, który ma mnie zrelaksować pomiędzy Residentem Evilem, a innym Horizonem czy The Last of Us. :roll:
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Glorion
Posty: 57
Rejestracja: 06 gru 2015, 17:04

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Glorion »

CrashuR pisze:Dla mnie RPG Maker nie jest programem, w którym chcę grać w wielkie RPG z toną fabuły, postaci, fantastycznego świata itd. Jakbym chciał taką grę to bym po raz 3 kupił Wiedźmina. :roll:
Dlaczego? Mimo, że polska scena RPG Makera może nie jest pełna gier na miarę Baldur's Gate II, to nadal uważam, że gdyby ktoś podszedł do tego narzędzia bardziej profesjonalnie lub zrobiłaby to większa grupa (i nie mam tu na myśli coś takiego co zrobił HaxoTV) to można by stworzyć naprawdę porządnego RPG.

Przy okazji zachęcam do wypowiadania się w temacie, jestem ciekaw Waszych ulubionych gier, chociaż przyznaję, że kilku się spodziewałem (np.Parallel Worlds).
Obrazek
Niezapomniana Przygoda Tom 1
Informacja dla moderatorów:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Crashykk

GF 2022 - Pełne Wersje (msc. 1)(msc. 3) Dema (msc. 3); GF 2020 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2015 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2014 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE #1 (msc. 3); TAPE #2 (msc. 2); TASC 4 (msc. 3); TASC 6 (msc. 2)(msc. 2)
Posty: 722
Rejestracja: 16 gru 2011, 16:08
Lokalizacja: Kuj-Pom
Kontakt:

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Crashykk »

Nie po to pojawiłem się na scenie i zacząłem grać w rmówki, żeby dostawać to samo, co dostaję w dużych grach.

Rozumiem, że niektóre osoby po prostu wykorzystują RMa jako silnik i chcą stworzyć arcydzieło, dla mnie jest to po prostu program, w którym ludzie dzielą się hobbistycznie swoimi pomysłami.

Oczekiwałem luźnego podejścia, humoru, krótkich, ale treściwych gier, w które mogę pograć pomiędzy jednym, a drugim tytułem AAA. Pompatyczne zachowania w stylu Haxo moim zdaniem psują wszystko to, co oferuje maker.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Jazzwhisky »

Mam wrażenie, że to kolejny temat, w którym autor dla niepoznaki zadaje pytanie, głównie po to, by w międzyczasie serwować swoją tezę/zarzut dotyczącą ogółu gier spod znaku RM. Poza tym to nie rozumiem tego gdybania, no tak, gdyby zebrało się 10 fajnych osób i dało z siebie 100% to zrobiliby niewiadomojaką grę, ale co z tego, jeśli po drodze np. nie bawiliby się wcale? :)

Anyway, oczywiście na przestrzeni lat pojawiło się sporo fajnych gier, a komentarze w stylu "średniaki" czy "ja Wam powiem na czym polega prawdziwe RPG, niedzielni twórcy" historycznie kojarzą mi się bardzo źle (zazwyczaj, ale nie zawsze, po prostu brakuje w nich... pojęcia o realiach RM czy gamemakingu w ogóle :), od poziomu zupełnie amatorskiego, przez współczesne indie, aż po poziom większych wydawnictw). No ale to już zazwyczaj kwestia konfrontacji własnych oczekiwań z rzeczywistością, wydaje się, że historycznie bardzo dużo osób trafiało na Makera po prostu trochę przez pomyłkę, zapominając, że ten soft to jednak rozbudowana zabawka, nakierowana zresztą na pewną wymierającą niszę. Niemniej, jest sporo list, podobnych wątków i GF, które pokazują, które gry cieszą się największym uznaniem i popularnością, przejrzałbym przede wszystkim istniejące źródła.

No a zupełnie subiektywnie - moim całkowicie osobistym numerem jeden nadal pozostaje Gromada. Jest jak dobre, polskie opowiadanie s-f ze złotych lat gatunku - opowiada prostą historię fajnymi metodami, bez tego przerostu formy, o który wołają niektórzy pod hasłem (w mojej ocenie - fałszywego) profesjonalizmu.
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Glorion
Posty: 57
Rejestracja: 06 gru 2015, 17:04

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Glorion »

Jazzwhisky pisze:Mam wrażenie, że to kolejny temat, w którym autor dla niepoznaki zadaje pytanie, głównie po to, by w międzyczasie serwować swoją tezę/zarzut dotyczącą ogółu gier spod znaku RM.
Pytanie nie było wcale dla niepoznaki, właśnie ono jest głównym tematem. Pytam się o najlepsze gry Waszym zdaniem, bo sądzę, że dużo gier jest bardzo niedopracowanych i ciekawi mnie, które z ogólnej puli uważane są przez użytkowników za najlepsze i dlaczego. Poza tym jeśli to jest ,,serwowanie swojej tezy" lub jak wolisz ,,zarzutu", to jak człowiek miałby zapytać innych o ich zdanie XD?
Jazzwhisky pisze:Anyway, oczywiście na przestrzeni lat pojawiło się sporo fajnych gier, a komentarze w stylu "średniaki" czy "ja Wam powiem na czym polega prawdziwe RPG, niedzielni twórcy" historycznie kojarzą mi się bardzo źle
Średniaki to złe określenie? To jak byś opisał takie gry?
http://prntscr.com/jypd3c
http://prntscr.com/jypd9j
http://prntscr.com/jypdht
Nie mówię, że wszystkie gry są tego rodzaju niektóre są też bardzo fajne typu Asgun lub Opowieści z Edorii, ale nie okłamując się wiele gier niestety ma taką jakość.
Obrazek
Niezapomniana Przygoda Tom 1
Informacja dla moderatorów:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Crashykk

GF 2022 - Pełne Wersje (msc. 1)(msc. 3) Dema (msc. 3); GF 2020 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2015 - Pełne Wersje (msc. 3); GF 2014 - Pełne Wersje (msc. 1); TAPE #1 (msc. 3); TAPE #2 (msc. 2); TASC 4 (msc. 3); TASC 6 (msc. 2)(msc. 2)
Posty: 722
Rejestracja: 16 gru 2011, 16:08
Lokalizacja: Kuj-Pom
Kontakt:

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Crashykk »

Większość takich gier tworzą osoby 12-15 lat. Sam się na tym złapałem w 2010-2011 roku. Są to zwykle pierwsze projekty, gdzie chęć pokazania światu "Ja też umiem zrobić grę!" jest silniejsza, niż trzeźwe myślenie i obiektywna ocena.

Zresztą wystarczy zobaczyć, że większości z tych osób, już tutaj nawet nie ma. :roll:
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jazzwhisky
Posty: 4332
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:45
Kontakt:

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Jazzwhisky »

Po twojej odpowiedzi mam poczucie, że trudno o lepsze potwierdzenie każdego z moich słów. Skoro pytanie jest głównym tematem, to po co ten wstęp, powracanie do niego, i po co te linki (z tysiąca polskich gier wybrałeś akurat jakieś z dolnej pięćdziesiątki)? Wystarczyłoby, skoro nie chcesz po prostu poszukać, samo pytanie. Takie to niepotrzebnie prowokujące.
Anyway, oczywiście, że istnieją słabsze gry w RM, tak samo jak istnieją słabsze gry od "profesjonalnych" wydawców, zauważyłem nawet, że wiele komercyjnych tytułów to średniaki wiejące pustką, niedopracowaniem, słabymi dialogami itp., tyle, że z większymi budżetami. Tymczasem tutaj, jak inni (a zaryzykowałbym nawet, że jak historyczna większość userów RM), nie chciałbym projektów o założeniach opisywanych twoimi słowami (pomijając już takie banały, że nie ma żadnych "prawdziwych RPG"). Na szczęście takich prób było raczej niewiele, a kończyły się zazwyczaj - mniej lub bardziej - spektakularnymi klapami. Możesz to oczywiście zmienić, ponoć wystarczy, że podejdziesz do tego narzędzia bardziej profesjonalnie. :)
(bo jak setny raz zabijam nikczemnego króla demonów, który chce zniszczyć świat ze względu na swoją nikczemność i tylko mniej nikczemny główny bohater może zatrzymać tę nikczemność to mam wrażenie, że gdzieś już ten nikczemny wątek widziałem).
Baldur's Gate
;)

edit - ach, Jaworlandia :))), przepraszam, za sugestię, że to gra z dolnej pięćdziesiątki, zagalopowałem się. :D

edit-dół - o mamo, dzięki za referaty i oceny (życzę Ci, żeby nikt nie nazywał gniotem twojej pracy), ale znów odpowiadasz obok moich słów, także w sprawie BG i klasyki cRPG, którą znam doskonale (tak jak fakt różnic pomiędzy zachodnimi i wschodnimi RPG, do tego właśnie się odnosiłem, pisząc o niszy i RM!). Zamień sobie słowo demon na inne, i masz swojego Bhaala, nikczemne tło dla calusieńkiej serii. :)
Nasz discordowy czat, 24h/d - https://discord.gg/4GG85kr
Awatar użytkownika
Glorion
Posty: 57
Rejestracja: 06 gru 2015, 17:04

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Glorion »

Jazzwhisky pisze:Po twojej odpowiedzi mam poczucie, że trudno o lepsze potwierdzenie każdego z moich słów. Skoro pytanie jest głównym tematem, to po co ten wstęp, powracanie do niego, i po co te linki (z tysiąca polskich gier wybrałeś akurat jakieś z dolnej pięćdziesiątki)? Wystarczyłoby, skoro nie chcesz po prostu poszukać, samo pytanie. Takie to niepotrzebnie prowokujące.
Twoje poczucie jest błędne, wstęp dałem po to, by napisać, co było powodem mojego pytania. Zobaczyłem mówiąc prościej kilka gniotów i wiele jak wcześniej napisałem średniaków i zaciekawiło mnie, które gry ludzie uważają za najlepsze. Dlaczego powróciłem do tamtych słów? Bo rozmawiałem z CrashuR'em na temat jego poglądu o grach RPG. A linki po to by pokazać ci PRAWDZIWE GNIOTY. A tak przy okazji tylko Ty zrozumiałeś tak moją wypowiedź, zauważ, że wszyscy inni po po prostu odpowiedzieli na pytanie nie doszukując się żadnych teorii spiskowych.
(bo jak setny raz zabijam nikczemnego króla demonów, który chce zniszczyć świat ze względu na swoją nikczemność i tylko mniej nikczemny główny bohater może zatrzymać tę nikczemność to mam wrażenie, że gdzieś już ten nikczemny wątek widziałem).
Baldur's Gate

;)


Twoja wypowiedź pokazuje, że nie grałeś w tę grę lub nie pamiętasz dokładnie fabuły. W Baldur's Gate walczy się z swoim bratem Sarevokiem (który wcale demona nie przypomina ;)), a do tego w 2 cześci gry można go dołączyć do drużyny. W Baldurs Gate II głównym motywem nie jest nikczemny demon próbujący zniszczyć świat ze wzgl. na swoją nikczemność tylko czarodziej Irenicus (dwuklasowiec mag-kapłan 20 poziomu, próbujący wyssać boskość z głównego bohatera :P), a w dodatku gry jest to kapłanka Bala Melissana. Jeden bardzo potężny demon w grze się znajduje (a konkretniej w twierdzy strażnika Uwięziony, czyli Demogorgon) ale to jest zadanie poboczne, niewymagane do ukończenia gry (do tego dodane dopiero w dodatku gry Tron Baala). Jak chcesz głównego wroga- Demona to zagraj w Divine Divinity i poszukaj młodzieńca imieniem Janek ;).
Jazzwhisky pisze:pomijając już takie banały, że nie ma żadnych "prawdziwych RPG"
A to tego banału to nie znałem (w ogóle pierwszy raz wśród graczy usłyszałem taką wypowiedź). Istnieje kilka takich starych gier RPG uważanych za niekwestionowanych mistrzów gatunku 8) np. Torment, Fallout 1, Baldur's Gate II.
Obrazek
Niezapomniana Przygoda Tom 1
Informacja dla moderatorów:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Adrap

GF2020 - Dema (miejsce 3); GF2019 - Pełne Wersje (miejsce 3) Zapowiedzi (zwycięstwo); GF2017 - Pełne Wersje (miejsce 3)(miejsce 3); GF2015 - Dema (miejsce 2) Zapowiedzi (zwycięstwo); KC I (miejsce 2); KC II (miejsce 3); TASC 4 (miejsce 2)(miejsce 3)
Posty: 815
Rejestracja: 21 kwie 2014, 14:39
Lokalizacja: Kurpsie

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Adrap »

Świetne gry na RPG Makera? Uhh, cała masa i to samych polskich. Ale chyba najbardziej lubię je za to, że kojarzę każdego twórcę tych dzieł. Od Amadika, ravenone przez Kryzziątka, Diabolce, aż po Yorosie i Revlisy. Z każdym wymieniłem zdanie lub dwa i to na pewno równi (miejscami dziwni :/ ) goście. Tytuły RM to te na które najbardziej wyczekuje, bo to tytuły moich bliższych/dalszych znajomych. Nie chodzi o to, żeby była w nich mega fabuła wytryski i fajerwerki, ma być ta amatorska magia. I dużo pasji w tym co się tworzy.

No dobra, Perfect World.
Wydane:
Podziemia: Człowiek, 23 sekundy, Królobójcy, Najstarszy

Współautor gry: Amarok
(W produkcji)
Awatar użytkownika
Kitabake
Posty: 367
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Kitabake »

Temat z tezą jak nic. Jest sporo fajnych gierek z pod znaku RM. Polecam dobrze ocenione gry zamiast tych słabo ocenionych i może wtedy nastawienie się zmieni.. no chyba że teza zbyt potężna.
Moje projekty:
"Hunter: Avendzer Dragon"
"Chaos Element: Climax Redux"
"Ziemia: Opętanie"
"Blade Trynty"
Awatar użytkownika
Vitold
Posty: 96
Rejestracja: 17 lis 2016, 13:50

Re: Najlepsza Gra

Post autor: Vitold »

Ja to ujmę w ten sposób, jest naprawdę wile porządnych gier tyle że temat się przejadł, nie ma na polskiej scenie świeżego powiewu nowego gatunku.
od dłuższego czasu tylko fantasy i przygodówki. A gdzie Akcja ? Piękne dla oka pomyślane dialogi z pasją i wyczuciem ? Sam pracuje teraz nad czymś zupełnie innym czego jeszcze nie było na polskiej scenie (przynajmniej tak mi się wydaje) problem w średnich grach polega na braku pasji do tego co się robi. Jeżeli jesteście ciekawi czegoś zupełnie nowego a nóż może wam się spodoba odsyłam do bloga którym przeprowadzono na ten temat oraz wiele innych wywiad ze mną :-D https://gamesgalpl.blogspot.com/2018/06 ... oldem.html (HAMSKA REKLAMA) :roll:
ODPOWIEDZ